понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą i za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie z plastyku stawia się w słonecznych położeniach, w których w mgnieniu oka wzrastają i silnie się zagęszczają. Wiele czaru maja tez takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu wycisza a także uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, a także nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, ale wymagają tez sporo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastiku zdołają być nadzwyczaj smukłe, chociaż powinno się je cyklicznie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий