среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastikuWieruszowa na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na ogrodzenia PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z plastikuSkawina na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenie plastikowe na plot i bramę ze sztachetek buduje się z kamieni wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałeczków o nietypowych obrysach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий